بررسی اختلالات موجود در فن لپ تاپ سونی و رفع آن یک/بهمن

بررسی علل اصلی خرابی و عدم عملکرد فن لپ تاپ سونی و مقابله با آن در نمایندگی تعمیر لپ تاپ سونی کرج

فن لپ تاپ سونی

فن از مهمترین قطعات سخت افزاری هر لپ تاپ بوده که حفظ سلامت آن در عملکرد صحیح دیگر قطعات و افزایش طول عمر لپ‌تاپ تاثیر مستقیم دارد. فن به عنوان یک سیستم خنک کننده در لپ‌ تاپ به کاهش دمای تولید شده از سوی دیگر قطعات کمک کرده و در صورت عملکرد صحیح، باعث کاهش دمای کلی لپ تاپ می شود. فن موجود در لپ تاپ دارای دو بخش سینک و پره است. عملکرد آن هم به این صورت بوده که گرمای تولید شده از سوی قطعات داخلی لپ تاپ از طریق سینک به پره منتقل شده، و پره با چرخش خود گرما را به بیرون انتقال میدهد. هوای تازه هم به همین صورت به داخل دستگاه وارد شده و سبب تعادل دما در لپ‌ تاپ می شود. از کار افتادگی این قطعه باعث عدم تهویه مناسب هوا و افزایش دما در لپ تاپ می شود. همان طور که می‌ دانید گرما قاتل جان قطعات سخت افزاری است. در صورت خرابی فن، افزایش گرما سبب ایجاد خرابی در قسمت‌ های دیگر نیز شده، تا جایی که قطعات لپ تاپ یکی پس از دیگری در اثر تشدید آسیب‌ های وارد شده از کار می‌ افتند. بنابراین عملکرد صحیح فن در سلامت دیگر قطعات لپ تاپ، تاثیر مستقیم داشته و رعایت نکات مرتبط به سالم ماندن این قطعه، برای هر کاربر امری ضروری است. 

خرابی فن لپ تاپ سونی و علائم آن

همانطور که در قسمت قبل مطالعه کردید، خرابی فن می‌ تواند باعث افزایش گرمای لپ تاپ و در نهایت خرابی دیگر قطعات مانند CPU، هارد، کارت گرافیک، باطری و... شود. به همین علت مهم است که در صورت آسیب دیدگی این قطعه به سرعت در جهت رفع مشکل آن اقدام نمایید. شما برای تشخیص سریع مشکل فن لپ تاپ خود، کافی است با علائم اولیه خرابی آن آشنایی داشته باشید. معمولاً مشکل خرابی فن به صورت گرمای بیش از حد لپ تاپ و صدا های ناهنجار و عجیب و غریب بلند بروز می‌ کند. همچنین فریز شدن سیستم و برخی اختلالات نرم افزاری دیگر نیز، می‌ تواند به علت خرابی فن صورت گیرد. پس از مشاهده این موارد به سرعت لپ تاپ سونی خود را به یک مرکز معتبر در جهت عیب یابی صحیح، و رفع مشکل روی آمده بسپارید. 

علل اصلی خرابی فن لپ تاپ سونی و راه رفع آن

خرابی فن لپ تاپ سونی علل مختلفی دارد اما علت اصلی آن، نفوذ مواد مضر و انباشته شدن آشغال و گرد و خاک در قسمت پروانه فن می باشد. این قطعه به دلیل سر و کار داشتن با هوای بیرون، محلی برای تجمع گرد و خاک و ذرات هوا است. انباشته شدن گرد و غبار، رفته رفته عملکرد چرخش پره های فن را کند کرده و در نهایت باعث مختل شدن سیستم خنک کننده می شود. 
به همین علت تمیز کردن به موقع فن در جهت حفظ سلامتی و عملکرد صحیح آن و دیگر قطعات لپ تاپ الزامی است. شما برای انجام این کار باید لپ تاپ سونی خود را باز کرده، فن را از اتصالات موجود جدا و با لوازم مخصوص چون میکروفایبر و گوش پاک‌کن، به گردگیری و پاکسازی آلودگی های موجود بر روی پره های فن بپردازید. البته این کار به دلیل مراحل سخت و حساس باز کردن لپ تاپ و جدا سازی فن، باید توسط یک فرد ماهر در این حوزه انجام شود. نمایندگی سونی در کرج از جمله مراکز معتبری است که با توجه به حضور متخصصان خبره و استفاده از ابزار آلات و دستگاه های پیشرفته، می تواند بهترین خدمات ممکن را در زمینه ترمیم بخش های آسیب دیده و پاکسازی فن از آشغال های موجود ارائه نماید. 
از دیگر علل اصلی خرابی و عدم کارکرد فن می‌توان به آبخوردگی، وارد شدن ضربه، تحمیل فشار، گرمای بیش از حد لپ تاپ و... اشاره کرد. در تمامی این موارد راه برای تعمیر این قسمت از سخت افزار سخت بود مگر در ابتدای ایجاد مشکل به حل آن اقدام نمایید. 

تعمیر و تعویض فن لپ تاپ سونی در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سونی کرج

از آنجایی که عدم عملکرد صحیح فن، باعث افزایش دمای لپ تاپ و آسیب دیدگی و در نهایت از کار افتادگی قطعات دیگر می‌ شود، ترمیم قسمت های آسیب دیده آن در جهت حفظ سلامت لپ تاپ و عدم کاهش طول عمر، امری ضروری است. 
چنانچه با علائم اولیه خرابی فن لپ تاپ سونی خود  نظیر داغ کردن مکرر لپ تاپ، افزایش بیش از حد گرمای آن و همچنین صدای بلند فن و شنیده شدن صدا های ناهنجار و عجیب و غریب مواجه شدید، باید هر چه سریع تر لپ تاپ سونی خود را جهت رفع مشکل و پیشگیری از آسیب های جدی، در قطعات مهمی چون CPU ، کارت گرافیک، باتری، هارد و... به مراکز تعمیرات لپ تاپ سونی در کرج بسپارید. 
نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ های سونی در کرج، از جمله مراکز معتبر در این حوزه بوده، که می تواند به رفع مشکلات رخ داده در قسمت های مختلف لپ تاپ سونی شما بپردازد. این مرکز حرفه ای در زمینه تعمیرات لپ تاپ های سونی، با استفاده از با کیفیت ترین دستگاه ها و ابزار آلات روز، توسط متخصصان با تجربه و خبره، به انجام بهترین و تخصصی ترین روش ها در مراحل بررسی، عیب یابی و تعمیر و تعویض قطعات آسیب‌ دیده لپ تاپ از جمله فن معیوب می‌پردازد.
تمامی خدمات ترمیم بخش های مختلف لپ تاپ سونی، پاک سازی فن و دیگر قطعات سخت افزاری از آلودگی‌ های موجود، تعویض قسمت های آسیب دیده، رفع اختلالات نرم‌ افزاری و... در نمایندگی سونی کرج، به بهترین نحو ممکن صورت گرفته و در جهت رفاه تمام کاربران لپ تاپ های سونی در کرج، ارائه می‌ شود.

نظرات

احسان پاسخ

سلام 

بله به طور حتم به فن و سیستم خنک کاری لپ تاپ صدمه جدی وارد میشه

1/11/1399

اگر اینکه وقتی لپ تاپ رو روی بالش قرار داده باشیم و ساعت ها از لپ تاپ استفاده کنیم میتونه که فن لپ تاپ رو بسوزونه یا اینکه صدمه بهش وارد میکنه؟

ملیکا زارع پاسخ

بله صد در صد به پردازنده و گرافیک آسیب میزنه

12/11/1400

خرابی فن ممکن است به سایراجزای دستگاه صدمه واردکند؟

نسرین اقاجانی پاسخ
23/12/1400

از مهم ترین قسمت های لپ تاپ فن لپ تاپ می باشد که نقش مهم واصلی در خنک کاری دستگاه دارد.

توحید پاسخ
23/12/1400

خرابی فن میتونه باعث داغ شدن لپ تاپ و اسیب به سایر قطعات دستگاه شود.

ایلیا پاسخ
23/12/1400

فن لپ تاپ از ورود گردوخاک وغبار و اشغال ها به داخل لپ تاپ جلوگیری می نماید

فاطمه نادری پاسخ
23/12/1400

از علائم خرابی فن می توان به صدا دادن فن و گرمای بیش از حد دستگاه اشاره کرد

نظر خود را اضافه کنید